5 ефективних стратегій спілкування зі складними людьми

У житті ми завжди стикаємося з багатьма складними та проблемними людьми. Можливо, ви навіть працюєте зі складними людьми на роботі або маєте справу з проблемними людьми у вашій родині. Отже, питання полягає в тому, як поводитися з важкими людьми? Які найкращі способи спілкування з важкими людьми?

Ключові моменти

  • Проблемні люди в нашому житті віддзеркалюють нашу невпевненість і неадекватність.
  • Ми можемо багато чого дізнатися про себе, якщо уважніше, з більшим співчуттям подивимося на того, з ким у нас є міжособистісні конфлікти.
  • Через нашу взаємодію ми можемо вчитися і рости, ставати вищими і автентичнішими версіями самих себе.

У кожного з нас є люди, з якими ми боремося, проблемні люди, які, здається, висмоктують з нас енергію, не дають нам спокою, тикають, провокують, розчаровують чи виводять з рівноваги.

Що ж насправді відбувається, коли ми стикаємося з важкими колегами та членами сім’ї, і як ми можемо вчитися і розвиватися, розмірковуючи про наші стосунки з важкими людьми в нашому житті?

Здебільшого ми прагнемо оточити себе людьми, які нам подобаються і яких ми любимо, з якими нам весело, яким ми довіряємо і на яких ми покладаємося, і які роблять те саме для нас. Але більшість з нас не має повного контролю над усіма, з ким ми працюємо, зустрічаємося чи регулярно спілкуємося.

Ми також народжуємося в сім’ях, з якими з часом зростаємо і розвиваємося, з деякими з них нам доводиться боротися, а з деякими, навпаки, мати проблеми.

У певний момент часу у кожного з нас є члени сім’ї, друзі, колеги та незнайомці, які можуть засмутити, вивести з рівноваги, кинути виклик або спричинити конфлікт навіть у найбанальнішій взаємодії.

Ми всі складні люди

Реальність така, що в тій чи іншій мірі ми всі, ймовірно, є для когось важкими людьми! Тест на визначення складних людей, який називають одним з найбільш невтішних тестів в Інтернеті, оцінює відповіді кожного учасника за сімома категоріями, включаючи черствість, агресивність, манірність, маніпулятивність, домінантність, схильність до ризику та підозрілість, і виводить остаточний результат у балах.

Хоча індивідуальні результати, очевидно, будуть відрізнятися, навіть люди, які вважаються легкими в спілкуванні, виявлять, що вони мають проблемні риси та аспекти, які ідентифікують їх як важких людей.

У чому ж проблема?

Можливо, ми не знаємо себе дуже добре або не бачимо себе так, як бачать інші. Кожна людина, з якою ми взаємодіємо, є для нас дзеркалом, яке дозволяє нам побачити певні аспекти нас самих.

Ми бачимо, ким ми є як син чи донька перед своїми батьками. Ми бачимо, ким ми є як партнер перед нашим партнером, як брат чи сестра перед нашими сестрами і братами, як учень перед нашими вчителями, як колега перед нашими колегами, як друг у присутності наших друзів.

Через наші численні взаємодії кожен відображає нам те, ким ми є насправді. Проблемні люди в нашому житті віддзеркалюють нашу невпевненість і неадекватність.

Звинувачення

Свідомо чи несвідомо, ми несправедливо звинувачуємо інших людей і навішуємо на них ярлики проблемних, хоча насправді нас турбує наша власна невпевненість, яка викликає неприємні емоції і кидає нам виклик, коли ми перебуваємо в їхній присутності.

Як наслідок, ми негативно оцінюємо цих людей як складних, неприємних або проблемних.

Спонукайте себе заглибитися в себе

Ми можемо багато чого дізнатися про себе, якщо докладемо зусиль, щоб ближче, з більшим співчуттям поглянути на когось, з ким у нас є міжособистісні конфлікти. Подумайте про когось, з ким ви боретеся.

Ця людина – незалежно від того, наскільки вона проблемна – навряд чи є такою вже поганою! Подумайте і спробуйте визначити незручне почуття або почуття, які ви пов’язуєте з цією людиною.

Подумайте про риси, які вам подобаються або якими ви захоплюєтеся в цій людині, і про те, що у вас з нею спільного. Подумайте про риси, з якими ви боретеся. Ви можете виявити, що у вас є спільні з нею проблемні риси.

Співчутливий самоаналіз

Коли ви почнете досліджувати те, що відображають у дзеркалі проблемні люди у вашому житті, швидше за все, ви виявите риси, якими ви захоплюєтесь, які поділяєте, і навіть ті, які хотіли б набути.

Риси, з якими ви боретеся, – це риси, яким ви не довіряєте, вважаєте небажаними або не можете з ними впоратися. Коли хтось віддзеркалює риси, з якими ви боретеся або не можете змиритися, вам потрібно замислитися не лише над тим, чому, але й над тим, як ви могли б підійти до цієї риси з добротою і співчуттям.

Навіть з найпроблемнішими людьми у вашому житті, співчуття – це шлях вперед.

Наше найвище і найкраще “я”

Дві основні причини, чому ми страждаємо в житті, – це те, що ми не приймаємо ситуації такими, якими вони є, і те, що ми не приймаємо людей такими, якими вони є.

Нам потрібно навчитися приймати інших людей такими, якими вони є. Ясно бачачи себе такими, якими ми є, та інших, ми можемо керувати своїми очікуваннями і здійснювати взаємодію з більшою усвідомленістю та співчуттям.

Хвилеподібний ефект співчуття

У статті “Майте співчуття”, опублікованій у 2011 році в Psychology Today, блогер Рік Хенсон, доктор філософії, пропонує наступні спостереження щодо хвильового ефекту співчуття у відносинах з іншими людьми.

Він пише: “Ті, хто отримує ваше співчуття, з більшою ймовірністю будуть терплячими, прощаючими і співчутливими стосовно вас. Співчуття відображає мудрість про те, що все пов’язане з усім іншим, і воно природно спонукає вас відчувати себе більш пов’язаними з усіма речами”.

Пам’ятайте, що світ навколо нас, включаючи навіть найпроблемніших людей у ньому, показує нам різні аспекти нас самих. Через нашу взаємодію ми вчимося і зростаємо, стаємо вищими і більш автентичними версіями самих себе. Зрештою, саме для цього ми тут.

Спілкування з важкими людьми

  • Вирішіть ставитися до складних людей у вашому житті більш здоровим, співчутливим чином.
  • Зверніть увагу на неприємні риси проблемних людей у вашому житті, а також на те, яку невпевненість і неадекватність ці риси викликають у вас.
  • Визнайте спільні позитивні та негативні риси, які ви поділяєте, а також риси, якими ви захоплюєтеся.
  • Сприймайте людей такими, якими вони є.
  • Практикуйте співчуття у спілкуванні та взаємодії з іншими, особливо з тими, хто кидає вам виклик.

Оригінал. Переклад Журнал Думок.