Як перестати відчувати себе відірваним від життя?

Ви коли-небудь відчували себе в депресії, відчуваючи себе відірваним і сумним? Не бійтеся! Відкрийте для себе сім цілющих способів позбутися хандри та відновити зв’язок із собою!

Зараз ви відчуваєте себе відчуженим, можливо, навіть трохи сумним або самотнім – або навіть таким, що ніхто не дбає про вас і не бачить вас повністю.

Разом із відчуттям відірваності ви можете відчувати себе загубленим у житті, безцільним, нудним, нещасним, неспокійним і таким, що не має напряму руху.

По суті, ви відчуваєте себе крихітним острівцем, що дрейфує посеред великого океану, відрізаним від усіх ознак життя на багато миль.

Звідки я це знаю? Я вже багато разів переживала відчуття відірваності від світу, і я відчувала це гризуче відчуття і тупе оніміння від того, що відчуваю себе відокремленою, відрізаною та ізольованою глибоко всередині.

Тому перше, що я хочу, щоб ви знали: ви не самотні (навіть якщо зараз вам так здається).

Якщо ви продовжуєте відчувати себе відірваним від світу або не можете знайти своє місце у світі та серед інших людей, ця стаття присвячена вам.

Що означає відчуття відірваності?

Відчуття відірваності від інших людей і, можливо, навіть від самого життя – це складний досвід з багатьма нюансами.

Дехто описує це відчуття як важкість у грудях, відчуття всепроникної порожнечі, німотної самотності або навіть як відчуття стороннього спостерігача, який дивиться на світ, що не є його справжнім домом.

Але загалом відчуття відчуженості – це відчуття відірваності та відокремленості від того, що вам дорого, чи то друг або друзі, члени сім’ї, кохана людина, чи навіть сенс вашого життя або справжня природа.

Відчуття відірваності від реальності проти відчуття емоційної відірваності

Відчуття відірваності від реальності відоме в психології як дисоціація. Якщо ви постійно відчуваєте, що перебуваєте у стані, схожому на сон, або що ви не зовсім живете в реальності, то, швидше за все, ви боретеся з неопрацьованою травмою.

Я наполегливо рекомендую вам якнайшвидше звернутися до фахівця з психічного здоров’я. Цей посібник може допомогти, але розгляд таких психологічних питань виходить за рамки цієї статті.

У цій статті ми зосередимося на емоційному відчутті відчуженості.

Якщо ви відчуваєте емоційну відірваність, ви все ще можете функціонувати і жити (тобто, ви не відчуваєте, що божеволієте).

Але ви відчуваєте себе нещасними в певному сенсі – можливо, через те, що не можете спілкуватися з іншими так, як хотіли б, або через те, що ніхто не розуміє вас по-справжньому, або через те, що ви вічний аутсайдер.

Дехто пов’язує відчуття роз’єднаності з тим, що він є білою вороною в сім’ї або переживає кризу середнього віку чи кризу чверті життя.

Поверхневі причини, чому ви відчуваєте себе відчуженими і засмученими

Іноді відчуття відстороненості – це тимчасовий стан, який може тривати кілька годин, день або близько того.

Ось деякі з “поверхневих” причин (тобто пов’язаних з вашими звичками), чому ви можете відчувати себе відчуженими і сумними:

 • Недостатня кількість сну (сон менше 7 годин)
 • Погане харчування (наприклад, надлишок цукру, вуглеводів, оброблених продуктів)
 • Відсутність фізичних вправ
 • Занадто багато використання соціальних мереж (що пов’язано з депресією та тривогою)
 • Постійний стрес і брак часу на розслаблення
 • Дефіцит вітамінів (наприклад, вітаміну D, вітаміну B12)
 • Сезонна депресія (зміни настрою, пов’язані зі зміною пори року)

Подумайте, чи стосується вас хоча б один з цих пунктів.

Глибинні причини, чому ви відчуваєте відірваність від життя

Іноді для деяких людей відчуття відірваності від життя є довготривалим досвідом, який може тривати місяцями, а іноді навіть роками.

Ось деякі з “глибинних” причин (тобто пов’язаних з вашими несвідомими патернами і процесами), чому ви можете відчувати себе відірваними від життя і сумними:

 • Негативні базові переконання про себе та інших
 • Невирішена дитяча травма (зокрема, рана покинутості)
 • Відокремлення від свого серця
 • Незбалансовані особисті кордони
 • Відсутність зв’язку зі своїм внутрішнім “Я” або Душею

Чи відчуваєте ви, що будь-яка з цих глибинних причин може стосуватися вас? Зробіть паузу, щоб подумати.

7 способів почуватися краще, більш заземленими та емоційно пов’язаними

Я не хочу давати вам типові поради, які ви можете прочитати про відчуття відірваності від життя (наприклад, перестати користуватися соціальними мережами, краще спати, проводити час з близькими і т.д.). Існує так багато прозаїчних порад на цю тему.

“Відчуваєте себе відірваним? Ну, чому б вам не піти і не поспілкуватися з кимось!” – це загальна інструкція. “Думайте більше позитивних думок! Більше рухайтеся!”

Але що відбувається, коли ви берете всі ці поради на озброєння… але все одно відчуваєте, що чогось не вистачає – ви все ще відчуваєте, що є щось глибше, що має бути висвітлене?

Як людина, яка все життя боролася з цим почуттям, я хочу дати вам якісні поради та рекомендації – особливо, якщо ви боретеся з цим почуттям протягом тривалого часу.

Отже, ось кілька способів відчути себе краще, більш заземленим і більш емоційно пов’язаним, коли ви боретеся з почуттям відірваності від світу:

1. Перестаньте підливати масла у вогонь

Коли ми відчуваємо себе відірваними від світу, незалежно від того, на короткий чи тривалий час, наш мозок починає панікувати. Наступне, що ми помічаємо, як наш розум генерує мільйон історій про те, що ми “помремо на самоті”, “ніхто ніколи нас не зрозуміє”, “ми нудні, самотні невдахи”, “це почуття – ознака того, що з нами щось не так”, “це почуття ніколи не закінчиться, і ми завжди будемо страждати”… ну, ви зрозуміли, про що я.

Коли розум починає виходити з-під контролю і підливає “масла у вогонь” відчуття відчуженості, ми починаємо ототожнювати себе з будь-якими сюжетними лініями та ідеями, які він генерує. І коли ми починаємо ототожнювати себе з цими думками або вірити в те, що вони абсолютно правдиві, ми страждаємо ще більше.

Ми стаємо тривожними через свою тривогу, депресивними через свою депресію і сумними через свій смуток.

Замість того, щоб просто визнати, що так, зараз ми відчуваємо себе відчуженими і сумними, але це нормально, це нормально, і з часом це пройде, – наш розум починає драматизувати цей досвід, роблячи його набагато гіршим.

Це підводить мене до наступного пункту…

2. Потоваришуйте зі своїми складними почуттями

Замість того, щоб відкидати або намагатися виправити, позбутися, вбити, прогнати або навіть духовно піднятися над своїми важкими почуттями відірваності, подружитися з ними.

Звучить божевільно, чи не так? Але навчитися дружити з нашими складними почуттями – це акт любові до себе і співчуття до себе. Замість того, щоб підходити до нашої внутрішньої погоди з насильством, ми підходимо до неї з добротою.

Щоб подружитися зі своїми складними почуттями, ми можемо:

 • Вести діалог з цими почуттями за допомогою щоденника (наприклад, запитати своє відключене почуття: “Що тобі потрібно?” “Що ти хочеш мені сказати?” “Як я можу тобі допомогти?”)
 • Персоніфікуйте їх або надайте їм обличчя/образ/форму, щоб ми могли краще з ними зв’язатися – а потім намалюйте або творчо виразіть їх
 • Уявіть, що ви зустрічаєтесь з ними і маєте місце для них, можливо, як старий друг, помічник чи союзник, який готовий прислухатись до них
 • Покласти одну руку на серце, а іншу на живіт і підтвердити: “Я тут для тебе”, “Це нормально, що ти так почуваєшся”, “Це пройде”.

Чи можете ви придумати якісь інші способи подружитися зі своїми почуттями роз’єднаності та смутку?

3. Дозвольте природі бути вашим лікарем

Природа – наш найбільший вчитель: вона одягає нас, годує, дає притулок і всіляко підтримує нас. Ми – частина природи, а природа – частина нас. Не дивно, що перебування на природі є одним з найбільш заспокійливих способів впоратися з відчуттям відірваності від світу.

Коли я переживала один з найтемніших періодів у своєму житті, і мені не було до кого звернутися, природа була моїм найбільшим союзником і другом. Я сиділа і дивилася на хвилясті долини з вікна, гуляла, спостерігала за деревами і птахами, дивувалася мінливій природі хмар.

В Японії є така форма лікування природою, яка називається Шінрін Йоку, або Лісові купання. А для тих, хто любить наукові “докази” того, що щось працює, існують нескінченні дослідження про користь природи для нашого психічного та емоційного здоров’я.

Тож моя порада – виходьте на вулицю. Вийдіть на прогулянку. Або, якщо у вас немає такої можливості, подивіться на небо з вікна. Послухайте якісь звуки природи, записи тропічного лісу, океану, грози, цвіркунів чи будь-чого, що змушує вас відчувати себе як вдома.

Зверніть увагу на те, що в природі все перебуває в постійній зміні. На небі з’являються темні хмари, які закривають сонце, але згодом сонце з’являється знову. Іноді падає дощ, а іноді на небі немає жодної хмаринки.

Небо – це лише метафора вашого внутрішнього ландшафту: вашого розуму. Темні хмари відчуження прийдуть, а потім підуть. Ніщо не триває вічно. Навіть ті, хто відчуває хронічну відчуженість, помітять, що, придивившись уважніше, ця емоція не присутня 100% часу.

4. Іноді відчуття відірваності – це ковдра, яка дозволяє нам відчувати себе в безпеці

Я знаю, що це може звучати трохи дивно. Але іноді відчуття відірваності від світу – це ковдра, яка допомагає нам почуватися в безпеці, бо слугує способом “захисту” від світу, дистанціюючись від уявних загроз нашій безпеці (тобто від інших людей).

Інколи відчуття відірваності від світу стає схожим на ідентичність, до якої ми прив’язуємося, тому що вона дає нам відчуття “інакшості”, “особливості” або справедливого виправдання в якомусь сенсі.

Я звикла виводити почуття ідентичності з позиції вигнанця (яка здебільшого визначається відчуттям відірваності), тому що саме так я знайшла дивакуватих друзів у школі і віднайшла дивне відчуття власної гідності.

Звичайно, жодна з цих дій не відбувається свідомо. Але якщо ви відчуваєте, що боретеся або навіть чините опір думці про те, щоб відпустити почуття відірваності, ці несвідомі патерни можуть бути причиною.

5. Навчіться відновлювати батьківство в собі

Батьківство – це практика надання собі любові, підтримки та схвалення, яких ви, можливо, потребували в дитинстві, але ніколи не отримували в дорослому віці.

У більшості випадків постійне відчуття відчуженості та смутку на певному рівні походить від дитячої травми. А травма, як правило, призводить до того, що наша нервова система стає нерегульованою або розбалансованою, що призводить до відчуття відчуженості.

За словами психотерапевта і травматолога Девіда Трелівена,

… травма – це досвід, що порушує регуляцію, часто залишаючи нас відчувати себе відірваними від свого тіла і неконтрольованими.

Тому навчання практиці любові до себе і роботі з нашою внутрішньою дитиною може бути глибоко цілющим досвідом, звільняючи нас від глибинного відчуття, що ми не належимо собі або нікому не потрібні.

6. Переосмисліть, що для вас означає “зв’язок”

Багато хто думає, що відчувати зв’язок означає мати купу друзів, партнера, дітей, які вас люблять, і, по суті, ідилічне життя. Але чи так це насправді?

Насправді, зв’язок не обов’язково має йти через ці шляхи, особливо якщо люди є для вас джерелом страждань або якщо ви інтроверт.

Ви також можете знайти зв’язок, обійнявши свого домашнього улюбленця, посміхнувшись незнайомцю на прогулянці по сусідству, поспілкувавшись з людьми у відеогрі, поспостерігавши за мурахами на тротуарі, розслабившись під час керованої медитації, читаючи книгу і спілкуючись з її героями, або переглядаючи відео на YouTube від людини, яку ви любите і поважаєте.

Існує так багато способів знайти зв’язок, які недооцінюються, але вони так само важливі, як і велика група друзів чи близькі стосунки!

7. Знайдіть справжній дім у своєму глибинному “Я”

Можливо, на глибинному рівні відчуття відчуженості є ознакою того, що нам бракує міцного зв’язку з нашим глибинним “Я” або Душею.

Коли ми боремося з втратою Душі (не буквально втрачаємо свою Душу, а втрачаємо зв’язок з нею), ми відчуваємо почуття екзистенційної депресії або млявості, безцільності та нездужання.

Шлях до зв’язку зі своєю Душею лежить через серце: серце – це місце внутрішнього тепла, співчуття і доброти всередині вас. Можна сказати, що серце – це ваш справжній дім.

Існує багато способів відновити зв’язок зі своїм серцем, наприклад, за допомогою щоденної медитації на любов і доброту, практики вдячності, роботи з дзеркалом, співу мантр, роботи безпосередньо з серцевою чакрою, ведення щоденників, волонтерства/бхакті-йоги та інших практик внутрішньої роботи.

Сподіваюся, ви вже знаєте, що почуття роз’єднаності та смутку є абсолютно нормальним. З вами немає нічого поганого. Ви ж не вибирали, як себе почувати. Але ви можете бути лагідними до себе і пам’ятати про схильність вашого розуму чіплятися за шкідливі історії.

Оригінал. Переклад Журнад Думок.